Halluks valgus to wada stopy, w której pierwszy palec odchyla się w stronę palca drugiego, natomiast po wewnętrznej stronie stopy, u podstawy dużego palca, uwydatnia się pierwsza kość śródstopia. Deformacji może towarzyszyć ból, stan zapalny, zaczerwienienie, pieczenie. Z czasem mogą dochodzić dodatkowe zmiany — łuki stopy (poprzeczny i podłużny) obniżają się, palce ustawiają się młotkowato, niekiedy drugi palec zachodzi na haluksa (nosi wtedy nazwę palca jeździeckiego).
Haluksy najczęściej występują u kobiet, panów dotyka ten problem rzadziej. Przyczyn powstawania tej wady jest wiele:

  • predyspozycje genetyczne,
  • urazy stóp,
  • noszenie niewłaściwego obuwia — zbyt wąski nosek, wysoki obcas,
  • nadwaga,
  • płaskostopie poprzeczne, podłużne i in.

Wybór wygodnego obuwia ze względu na zniekształcenie stopy staje się bardzo skomplikowany. Obuwie profilaktyczne ma na celu zapewnić komfort i wygodę oraz odciążyć stopę. W przypadku haluksów, które są bardzo uciążliwe. Należy zastosować buty ortopedyczne dostosowane do wady stopy. 

Wybierając odpowiednie buty na haluksy należy zwrócić uwagę na to, żeby buty były odpowiednio szerokie (ale bez przesady ponieważ stopa może się ślizgać i będzie to zwiększało uraz), elastyczne i bez wysokiego obcasa (maks. 5 cm). Materiał, z którego jest wykonany but nie może być twardy bo będzie powodował ucisk, a nie jest to w żadnym wypadku wskazane. W internecie często można trafić na informacje, w których czytamy porady, aby naciągać lub rozpychać buty. Z punktu widzenia podologa, nie jest to wskazane, ponieważ efekt może być niezadowalający – odradzamy.

Wielokrotnie w naszym gabinecie pacjentki przytaczały, że posiadają kilkanaście par butów, lecz w żadnych nie czują się komfortowo. Klapki ortopedyczne, które mamy w swojej ofercie wychodzą naprzeciw potrzebom takich osób. Indywidualne wykonanie na podstawie badania komputerowego pozwala w pełni dopasować je do każdej stopy.

Co wyróżnia klapki na haluksy?

  • Są w pełni dostosowane do długości i szerokości stopy – nie ma obaw, że pierwsza kość śródstopia będzie podrażniana.
  • Zapewniają właściwe podparcie łuku podłużnego i poprzecznego – co pozwala zniwelować dolegliwości bólowe.
  • Paski zapinane na klamry pozwalają na najlepsze dopasowanie do objętości stopy i stabilizują ją we właściwej pozycji.
  • Zastosowanie dwóch pasków skutecznie maskuje wystającą pierwszą kość śródstopia.

Po wcześniejszym badaniu podoskopowym możemy również zastosować wkładki ortopedyczne, które na pewno dadzą komfort i odprężą stopę. Wkładki można dopasować do obuwia codziennego.

Istnieje możliwość częściowej refundacji NFZ.

 

Przeczytaj inne nasze wpisy na blogu. Dowiedz się, dlaczego nie warto chodzić po domu na bosaka.

Masz pytania dotyczące dopasowania i zamówienia butów na haluksy?