Skrócenie kończyny dolnej  to częsta przypadłość zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Najczęściej asymetria jest niewielka, rzędu 0,5-2 cm. Z kolei, jeśli różnica długości kończyn ma podłoże genetyczne lub wrodzone, może osiągać nawet kilkanaście centymetrów.

Podstawowe badanie oceniające ewentualne różnice w długości kończyn wykonuje się w leżeniu na plecach. Terapeuta chwyta za stawy skokowe oceniając symetrię ustawienia kostek przyśrodkowych i pięt.

Priorytetem jest sprawdzenie, czy przyczyna nierówności kończyn nie ma podłoża w asymetrii ustawienia miednicy. Wtedy same kończyny mają prawidłową długość, a wyrównanie uzyskujemy odpowiednią terapią. Podpiętka lub wkładka do obuwia przyniosłaby wtedy więcej szkody niż pożytku utrwalając asymetrię.

Dlaczego ważne jest wyrównanie długości kończyn? Ponieważ wszelkie różnice długości  powodują obniżenie miednicy po jednej stronie. Nie spoczywa już równo, jak poprzeczka na dwóch filarach, lecz znajduje się pod kątem. A gdybyśmy chcieli na krzywo położonej poprzeczce zbudować kolumnę z 24 klocków? Jest to możliwe, ale na pewno nie powstanie idealnie prosta kolumna, aby skompensować krzywy fundament. Tak też zachowuje się nasz kręgosłup – wygina się bocznie. Wprowadza to nierównowagę napięć mięśniowych i może być przyczyną przeciążeń i dolegliwości bólowych.

Wiele jest sposobów korygowania nierówności kończyn – można stosować:

  • klapki ortopedyczne,
  • podpiętki,
  • wkładki indywidualne do obuwia,
  • skorygować grubość podeszwy u szewca ortopedycznego.

Klapki ortopedyczne, które możemy Państwu zaoferować, również mogą być wykonane z myślą o wyrównaniu długości kończyn. Stopa krótszej nogi jest podparta wyższą podeszwą, natomiast stopa dłuższej nogi jest bardziej zagłębiona w obuwiu – zabieg ten daje świetne efekty wizualne! Asymetria grubości podeszwy jest dzięki temu minimalna.

Klapki są wykonywane indywidualnie, więc korygują również inne wady ustawienia stóp (np. koślawość, płaskostopie), czego nie osiągniemy zwykłym obuwiem, bądź podpiętką. Jeśli różnicy długości kończyn towarzyszy również różnica długości stóp – nasze klapki są wykonywane na podstawie komputerowych pomiarów  i dostosowane do każdej stopy z osobna, tzn. że para klapek może zawierać obuwie o dwóch różnych rozmiarach.

Masz pytania dotyczące dopasowania i zamówienia klapek ortopedycznych?