W ostatnich latach coraz więcej ludzi zwraca uwagę na to, aby spać na odpowiednio twardym materacu, siedzieć na ergonomicznych krzesłach z podparciem, albo korzystać z profilowanych poduszek, wszystko w trosce o własne zdrowie i samopoczucie. Właściwy dobór butów jest niestety często ignorowanym tematem, a przecież zdrowie stóp powinno być priorytetem. Kiedy stosować buty ortopedyczne?

Dla kogo tworzy się obuwie ortopedyczne?

Buty ortopedyczne są właściwie odpowiednie dla każdego człowieka, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Mało kto ma tak standardowy kształt stóp, a jednocześnie identyczny zarówno w przypadku stopy prawej, jak i lewej, żeby buty z popularnych sklepów obuwniczych rzeczywiście idealnie na nim leżały. Właściwe podparcie stóp niestety jest często ignorowane, a źle dobrane buty bywają powodem wielu bolesnych dolegliwości, które mogą wymagać długiej rehabilitacji.

Obuwie ortopedyczne często tworzone jest dla dzieci, u których zaobserwowano odwracalne, ze względu na ich wiek, zniekształcenia. Kilkulatek cały czas rośnie, a odpowiednio dopasowane buty są w stanie ułożyć jego stopy w taki sposób, aby zniekształcenia stopniowo zanikały.

Po specjalistyczne obuwie zdrowotne często sięgają także dorośli, którzy cierpią na takie dolegliwości jak:  schorzenia kręgosłupa albo układu kostnego, halluksy lub stopa cukrzycowa. Właściwie dobrane buty są w stanie osłabić lub wręcz całkowicie zlikwidować ból stóp i nóg, w tym także pochodzący od napiętych mięśni łydek. Profilaktyczne obuwie to także dobry wybór dla osób, które mają nieregularne wymiary stóp albo różnice w wymiarze lub kształcie pomiędzy jedną a drugą stopą. W takich przypadkach dobór odpowiednich butów w sklepie może być niemożliwy.

Z jakimi specjalistami skonsultować noszenie profilaktycznego obuwia?

Często pierwszym specjalistą, do którego kierują się osoby cierpiące na dolegliwości nóg lub kręgosłupa, jest ortopeda. Lekarz z taką specjalizacją może zalecić noszenie profilaktycznych butów, które jednak rzadko stosowane są jako jedyny sposób na poprawę stanu zdrowia. Znacznie częściej polecane są one jako uzupełnienie, a zarazem wsparcie rehabilitacji prowadzonej przez fizjoterapeutę.

Dopatrując się więc potrzeby noszenia takiego obuwia zdrowotnego, można od razu kierować się do fizjoterapeuty, który pokaże pomocne ćwiczenia, opracuje odpowiednią rehabilitację i zaplanuje wizyty kontrolne. Fizjoterapeuta może pomóc w doborze właściwego obuwia ortopedycznego oraz wkładek ortopedycznych, które przeznaczone są do butów bez specjalnego dopasowania. Obuwie tego rodzaju powinno się nosić jak najczęściej, przez co popularnością cieszą się nie tylko buty przeznaczone na zewnątrz, ale także modele domowe (np. w formie klapek ortopedycznych). Szczególnie polecane są one dla osób, które większość swojego czasu spędzają w domu. Wygodne obuwie ortopedyczne obejrzeć można na naszej stronie z ofertą lub zamów online w naszym sklepie ortopedycznym RotulaMed.

Najważniejsze, żeby wystrzegać się samodzielnego dobierania ortopedycznego obuwia. W sklepach można znaleźć wkładki i buty, które są produktami gotowymi, przeznaczonymi do stosowania przy konkretnych zniekształceniach lub dolegliwościach. Niestety samodzielnie przeprowadzone diagnozy rzadko okazują się trafne, a więc i dobór takich wkładek nie jest zwykle zbyt dobrym rozwiązaniem. Najlepsze efekty podparcia stóp, dopasowania do ich kształtu i właściwości terapeutycznych, uzyskują buty dobrane indywidualnie, po uprzednim komputerowym badaniu stóp.

obuwie terapeutyczne pełne Panaceum
obuwie terapeutyczne pełne Panaceum
obuwie terapeutyczne pełne Panaceum

Jak dobrać buty ortopedyczne?

Jak już wcześniej wspomniano, fizjoterapeuta powinien zdiagnozować stopy i narządy ruchu osoby, dla której będą dobierane buty ortopedyczne. Do badań wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt współpracujący z komputerami i przesyłającymi na nie liczne dane. Na ich podstawie specjalista może ocenić, skąd biorą się doświadczane przez pacjenta dolegliwości.

Obuwie ortopedyczne jest zaprojektowane z myślą o wymagających stopach:

  • autorska podeszwa (kształt łódki, elastyczna podeszwa, daje kompot chodzenia),
  • but w przodostopiu jest zaprojektowany z myślą o halluksach (przeszycia w miejscach, które nie podrażniają halluksa),
  • szerokość buta w przodostopiu pozwala zmieścić szeroką stopę lub stopę o problematycznych palcach np. młotkowate.

Dla osób, które nie są przekonane do całkowitej zmiany noszonego obuwia, dobrym rozwiązaniem mogą być ortopedyczne wkładki, dopasowane do indywidualnych potrzeb danej osoby. Wkładki ortopedyczne mają różne rodzaje w zależności od przeznaczenia danego obuwia, np. do butów roboczych, butów do biegania itp.

Masz pytania? Zadzwoń do naszego konsultanta!