Dla kogo?
Dla kogo są przeznaczone klapki ortopedyczne?
Dla wszystkich 🙂 Dedykowane są nie tylko osobom starszym czy borykającym się z dolegliwościami bólowymi (w obrębie stóp, kolan, bioder, kręgosłupa) lub zniekształceniami stóp w wyniku chorób, stanów pooperacyjnych, wad wrodzonych, ale także każdej osobie, dla której zdrowie i komfort stóp to podstawa codziennego funkcjonowania.
Kto zgłasza się najczęściej?
- osoby z dolegliwościami bólowymi w obrębie stóp tj. bóle przodostopia, płaskostopie podłużne i poprzeczne, ostrogi piętowe, koślawość/szpotawość tyłostopia
- osoby chorujące na cukrzycę
- osoby z obrzękami stóp
- osoby ze zmianami reumatoidalnymi, zwyrodnieniowymi tj. palce młotkowate, halluksy
- dorośli oraz dzieci z asymetrią długości kończyn (możliwe jest wykonanie klapek o różnej wysokości)
- dorośli oraz dzieci z asymetrią długości stóp, kiedy jedna stopa jest kilka rozmiarów mniejsza i pojawia się problem z zakupem obuwia szczególnie odkrytego na lato (możliwość wykonania klapek/sandałów idealnie do wymiarów każdej ze stóp)
- osoby borykające się z bólem w obrębie kolan, bioder i kręgosłupa – właściwe podparcie stóp daje ogromne odciążenie stawów położonych wyżej
- osoby długo przebywające/pracujące w pozycji stojącej (lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, fryzjerzy, kucharze itd.)

Masz pytanie dotyczące klapek ortopedycznych?
Problemy naszych pacjentów
Główny problem: duże dolegliwości bólowe stóp oraz stawów kolanowych i kręgosłupa uniemożliwiające normalne, codzienne funkcjonowanie.
Dłuższe stanie i poruszanie się w domu, powodowało znaczny dyskomfort w obrębie kończyn dolnych oraz bóle kręgosłupa. Pokonywanie dłuższych dystansów było niemożliwe. Stopy pacjentki są zniekształcone w związku z płaskostopiem poprzecznym, dodatkowo występują paluchy koślawe (halluksy) oraz palce młotkowate (trudności z dopasowaniem obuwia).
Pacjentce wykonaliśmy indywidualne wkładki do obuwia pełnego i dzięki temu możliwy był powrót do codziennych spacerów. Zaproponowaliśmy również zakup obuwia o większej tęgości, aby stopy miały większą swobodę ruchu.
Natomiast klapki ortopedyczne użytkowane w warunkach domowych, znacznie zredukowały dolegliwości bólowe i przywróciły możliwość wykonywania codziennych czynności bez konieczności zażywania środków przeciwbólowych.
Pacjentka zgłosiła się do nas w związku z dolegliwościami bólowymi w obrębie kończyn dolnych i chęcią wykonania wkładek oraz klapków ortopedycznych.
Podczas wywiadu pojawiło się kilka istotnych informacji: pacjentka urodziła się z wrodzoną wadą prawej stopy, tzw. stopą końsko-szpotawą, którą już w pierwszym roku życia miała operowaną. Prawa stopa jest jednak znacznie mniejsza od lewej – krótsza o 1,5 cm i węższa o 1 cm, a to powoduje problem w doborze obuwia, szczególnie letniego. Ponadto występuje 3 cm skrót prawej kończyny dolnej w stosunku do lewej, co powoduje bóle przeciążeniowe w obrębie dłuższej kończyny.
Wykonanie wkładek do butów pełnych było świetnym rozwiązaniem, ale największą radość sprawiła pacjentce możliwość zakupu klapek na lato idealnie dopasowanych do potrzeb jej stóp.
Powód wizyty: dolegliwości bólowo-przeciążeniowe w obrębie kończyn dolnych oraz nieznaczne utykanie w związku z kilkucentymetrowym skrótem jednej z nóg.
Kilka lat wcześniej pacjentka uległa wypadkowi komunikacyjnemu, a rozległe złamanie jednej z kończyn dolnych spowodowało konieczność jej skrócenia. Chęć kontynuowania aktywności ruchowej, wymagała wykonania wkładek do obuwia sportowego, dopasowanych indywidualnie z możliwie jak największym wyrównaniem skrótu jednej z kończyn.
Natomiast poprawę komfortu życia w warunkach domowych oraz latem zapewniły klapki ortopedyczne również dopasowane precyzyjnie do potrzeb stóp z jednoczesnym (bardzo dyskretnym) wyrównaniem długości kończyn.
Pacjent od wielu lat boryka się z cukrzycą i otyłością. Zgłosił się do naszej placówki ze znacznymi problemami bólowymi w obrębie stóp. Dolegliwości pojawiają się już po pokonaniu kilkuset metrów, dlatego pacjent porusza się głównie w obrębie domu. Mimo zaawansowanej cukrzycy czucie powierzchowne stóp jest zachowane, ograniczona natomiast w znacznym stopniu jest ruchomość stawów kończyn dolnych. Napięcie mięśni łydek oraz rozcięgien podeszwowych jest znaczne, co niestety również przyczynia się do odczuwania dyskomfortu w obrębie stóp podczas chodu.
Obuwie noszone przez pacjenta poza domem to klapki pełne, które są dużo łatwiejsze w użytkowaniu niż buty wiązane. Mają wyjmowaną wkładkę oryginalną i dzięki temu mogliśmy dopasować do nich wkładki korekcyjne. Natomiast jako wersję domową zaproponowaliśmy indywidualne klapki ortopedyczne.