FAQ – najczęściej zadawane pytania

  • image/svg+xmlimage/svg+xml
    Czy w klapkach można uzyskać taką samą korektę jak za pomocą wkładek?

    W klapkach uzyskujemy taką samą korektę jak w indywidualnie zaprojektowanych wkładkach – te produkty wzajemnie się uzupełniają, ponieważ użytkowanie indywidualnych wkładek jest niemożliwe w otwartym obuwiu. Klapki znakomicie sprawdzają się jako korekcyjne obuwie domowe lub obuwie letnie. Diametralnie różnią się natomiast możliwościami korekcyjnymi w porównaniu ze sklepowymi „gotowymi” wkładkami, gdzie korekty rozlokowane są w oparciu o statystyczną wadę ustawienia i budowę stopy.

  • image/svg+xmlimage/svg+xml
    Czy klapki są indywidualnie dopasowane do stopy?

    Klapki projektowane są indywidualnie dla każdego pacjenta, uwzględniając różnice w budowie anatomicznej stóp. Wielkość i rodzaj zastosowanej korekty ma swoje uzasadnienie w przeprowadzonym badaniu stóp oraz wykonanym skanie i zdjęciach stóp pacjentów. W przeciwieństwie do standardowego obuwia wymiar klapek, zarówno poprzeczny, jak i podłużny odpowiada szerokości i długości stóp, uwzględniając również osobnicze różnice pomiędzy prawą a lewą stopą pacjenta.

  • image/svg+xmlimage/svg+xml
    Czy na klapki jest gwarancja?

    Produkty wykonane na indywidualne zamówienie nie są objęte gwarancją.

  • image/svg+xmlimage/svg+xml
    Czy można je zmodyfikować, jeśli okażą się niewygodne?

    Możliwości dopasowania klapek są niewielkie, natomiast dane przesyłane do producenta obuwia są wystarczające, aby prawidłowo skorygować ustawienie stopy. W początkowym okresie użytkowania klapek wszelkie zastosowane korekty mogą być wyraźnie odczuwane przez pacjenta i jest to prawidłowe wrażenie. Zalecamy przez kilka pierwszych dni stopniowo wydłużać czas noszenia klapek, aby stopy mogły przyzwyczaić się do korekt. Trudniejsze przypadki (np. stopa cukrzycowa, duże zniekształcenia) mogą być dodatkowo konsultowane indywidualnie z producentem.

  • image/svg+xmlimage/svg+xml
    Czym się różnią klapki męskie od damskich?

    Wstępny projekt jest uniwersalny. Różnica tkwi w rozmiarze stopy oraz wybieranej kolorystyce klapków.

  • image/svg+xmlimage/svg+xml
    Jak przebiega dobór klapek?

    Podczas wizyty wykonany zostaje skan stóp od strony podeszwy, dzięki któremu możliwe jest dokonanie potrzebnych pomiarów pod kątem projektowania i rozlokowania korekt. Załączone zdjęcia kończyn dolnych wykonane od kolan w dół oraz manualne badanie fizjoterapeutyczne uzupełniają potrzebne informacje. Pacjenci mają do dyspozycji szeroką gamę kolorystyczną – zarówno skórek (w dwóch rodzajach: lico i nubuck), jak i pianek użytych do wyrobu klapek.

  • image/svg+xmlimage/svg+xml
    Komu przysługuje refundacja NFZ?

    Podstawowe kryteria przyznawania obuwia ortopedycznego:

    1) wrodzone lub nabyte wady stopy i goleni zaburzające funkcję chodu (z wyłączeniem stopy płasko-koślawej
    statycznej:
    a) nieprawidłowe ustawienie stopy zmniejszające jej naturalną powierzchnię podparcia (np. stopa końsko-szpotawa, piętowa, koślawość palucha przekraczająca 45°), jeżeli powoduję to niewydolność statyczna nadmiernie obciążonych tkanek,
    b) rozległe zniekształcenia tkanek miękkich i kości lub rozległe owrzodzenia na naturalnych płaszczyznach podparcia stopy (np. stopa cukrzycowa, stopa naczyniowa, stopa reumatoidalna),
    c) stopa olbrzymia wskutek rozrostu tkanek miękkich lub szkieletu (np. wrodzone połączenia tętniczo-żylne, słoniowacizna) oraz stopa krótsza o co najmniej 3 cm, wymagająca zaopatrzenia w obuwie różnej wielkości;

    2) skrócenie kończyny dolnej:
    a) u osób dorosłych co najmniej 3 cm,
    b) u dzieci do 18. roku życia co najmniej 2 cm;

    3) amputacja części stopy, tj. ubytki szkieletu stopy ku tyłowi od głów kości śródstopia, a także inne ubytki, z wyjątkiem palców, utrudniające utrzymanie na stopię obuwia standardowego;

    4) utrwalone przykurczę stawów kolanowych lub biodrowych wymagające wyrównania ustawieniem końskim stóp o co najmniej 4 cm (zgięcie podeszwowe);

    5) niedowłady i porażania mięśni stabilizujących staw skokowy i stopę.

    Czytaj więcej na Prawo.pl

  • image/svg+xmlimage/svg+xml
    Jaki jest czas oczekiwania na klapki?

    Maksymalnie do 8 tygodni.

  • image/svg+xmlimage/svg+xml
    Czy klapki pomogą zmniejszyć ból stóp?

    Tak, poprzez skorygowanie ustawienia stopy możliwy jest lepszy rozkład ciężaru ciała, co pozwala na odciążenie problematycznych rejonów stopy. Dążymy do uzyskania podparcia możliwie najbliższego prawidłowym trzem punktom, tj. pierwszej i piątej głowie kości śródstopia oraz kości piętowej. Poprawa ustawienia stopy wpływa na powyższe partie ciała, można osiągnąć dzięki temu zmniejszenie dolegliwości bólowych kolan bądź kręgosłupa.

  • image/svg+xmlimage/svg+xml
    Jak czyścić klapki?

    Wnętrze obuwia należy czyścić szczoteczką, wilgotną ściereczką lub gąbką nasączoną letnią woda z detergentem. Skórzane paski najlepiej czyścić specjalnymi środkami do pielęgnacji skóry. Obuwie suszymy w temperaturze pokojowej z dala od źródeł ciepła tj. kaloryfer, piecyk, suszarka. Nie należy suszyć bezpośrednio na słońcu.

  • image/svg+xmlimage/svg+xml
    Czy podeszwa zostawia czarne smugi na panelach?

    Spód klapek wykonany jest z materiału, który nie powinien pozostawiać ciemnych smug na powierzchniach. Istnieje możliwość zamówienia obuwia z białą podeszwą.

  • image/svg+xmlimage/svg+xml
    Czy podeszwa nie jest śliska?

    Podeszwa wykonana jest z materiału zapewniającego bezpieczne użytkowanie na gładkich powierzchniach typu kafelki, panele.

  • image/svg+xmlimage/svg+xml
    Czy w klapkach poci się stopa?

    Otwarte obuwie zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. Pacjenci z nadpotliwością pomimo to powinni stosować odpowiednio dobrane preparaty do pielęgnacji stóp, hamujące pracę gruczołów potowych oraz zabezpieczające przez namnażaniem się bakterii.